Windsurfingové dosky - vyberte si perfektnú
dosku v obchode SportanoPri windsurfingu je najdôležitejšou súčasťou vybavenia doska, ktorá umožňuje kĺzanie po vlnách a udržiava jazdca na hladine. Okrem zručnosti a techniky plávania je najdôležitejšie zaobstarať si na túto činnosť správne vybavenie. V Sportano nájdete kvalitné windsurfingové dosky od profesionálnych značiek, ako sú Fanatic, JP Australia a Tabou. Zaobstarajte si vybavenie, ktoré potrebujete, aby ste zvládli všetky podmienky a splnili svoje očakávania.Windsurfingová doska - konštrukcia a základné
informácieSprávne vybavenie je pri windsurfingu nevyhnutné, ak chcete nielen dosiahnuť vysokú rýchlosť na vode, ale aj rýchlejšie sa dostať do sklzu. To, ktorá windsurfingová doska je pre vás najlepšia, závisí od úrovne vašich zručností, hmotnosti alebo výšky. Dosky sú k dispozícii v rôznych šírkach, čo sa premieta do stability a kontroly pohybu na vode. Dĺžka zariadenia je naopak zodpovedná za rýchlosť a dosahovanie vyšších rýchlostí. Samotná konštrukcia dosky tiež ovplyvňuje jej výkon na vode, pričom sa zvyčajne rozlišuje medzi uhlíkovými vláknami, sklenenými vláknami alebo syntetickými vláknami.
Konštrukcia windsurfingovej dosky nie je zložitá, ale stojí za to poznať najdôležitejšie časti zariadenia. V prvom rade sa skladá z prednej časti, t. j. prednej časti, a paluby - miesta, kde stojíte pri plávaní. Okrem toho sa tu nachádza aj sťažňová skrinka, v ktorej je umiestnený stožiar. Pri doskách bez centroplánu je to zvyčajne konštrukcia, ktorá sa podobá na záťažový box. Na druhej strane podložky sú podložky, ktoré sú pripevnené k palube a sú zodpovedné za účinné tlmenie nárazov. Strapy sú na druhej strane popruhy, na ktoré pri plávaní kladiete nohy a ktoré vám umožňujú väčšiu kontrolu nad doskou. Windsurfingová doska sa skladá aj zo spomínaného stabilizačného boxu, čo je konštrukcia, ktorá umožňuje inštaláciu stabilizátorov - plutiev. Doska je zakončená záďovým boxom, t. j. zadnou časťou trupu.Typy windsurfingových dosiekPred výberom správnej windsurfingovej dosky je dôležité prispôsobiť ju svojej úrovni zručností, pretože rôzne modely sú vhodné pre začiatočníkov a iné pre skúsenejších. Z hľadiska úrovne zručností existuje niekoľko typov dosiek.
Vlny - vyznačujú sa malým posunom a dĺžkou a zvyčajne majú tri pásy. Dobre poslúžia skúseným plavcom vo vlnách.
Freestyle - o niečo kratší a širší s objemom 90-110 litrov. Vyznačujú sa vysokou manévrovateľnosťou a rýchlym sklzom.
Freeride - majú všestranný dizajn a budú dobre fungovať na rovine aj vo vyšších vlnách.
Freerace - doska so širokou kormou a dlhším balastom, takže je zameraná na plavbu proti vetru a vysokú rýchlosť.
Slalom/Race - určený pre pokročilých jazdcov. Vhodné na ostré zákruty a rýchle manévre.
Formula - široká doska s vysokým výtlakom a dlhým balastom, kde šírka trupu môže byť až 1 meter.
Rýchlosť - doska stvorená pre vysoké rýchlosti na vode vďaka úzkemu trupu a krátkej dĺžke, ako aj nízkemu výtlaku.
Ako si vybrať správnu windsurfingovú dosku?Zaujíma vás, ako si vybrať windsurfingovú dosku? V prvom rade venujte pozornosť výtlaku, ktorý určuje, akú záťaž doska unesie. Hodnoty sa merajú v litroch, pričom na jeden liter výtlaku pripadá maximálne jeden kilogram záťaže. Pri výbere dosky zvážte svoju hmotnosť, výšku alebo hmotnosť plachty a ďalšieho vybavenia. Pre ľudí, ktorí vážia približne 80 - 90 kilogramov, bude najlepšia doska s výtlakom približne 150 litrov. Osoby s nižšou hmotnosťou by sa mali poobzerať po doske s výtlakom približne 120-145 litrov. Dosku tiež prispôsobte svojim schopnostiam. Široká doska sa rýchlejšie dostane do sklzu vlny a lepšie reaguje na extrémne veterné podmienky. Dlhší model získava väčšiu rýchlosť a ľahšie sa na ňom chytá kontrola nad doskou.
Pri výbere dosky venujte pozornosť aj jej konštrukcii, pretože najčastejšie sa vyberajú tradičné modely, t. j. pevné modely vyrobené z kompozitu, sklených vlákien, uhlíkových vlákien alebo dreva. Obľúbenou sa stáva aj nafukovacia windsurfingová doska, ktorú možno pred samotným plávaním rýchlo nafúknuť a je plne pripravená na použitie. Po skončení plávania sa dá ľahko uložiť a prepraviť.
Ak ste začiatočník, vyberte si windsurfingovú dosku s centrálou (sklopná plutva v strede trupu), aby bolo zariadenie dostatočne stabilné. Pre skúsenejších ľudí nebude doska so stredovým doskou vždy vhodná, pretože obmedzuje vykonávanie sklzov vo vlnách.Ako si vybrať windsurfingovú
dosku pre začiatočníkov?Ak s windsurfingom ešte len začínate, je vhodné vybrať si windsurfingovú dosku pre začiatočníkov so širokými rozmermi (približne 70-80 cm). Majú väčší vztlak a vďaka lepšiemu riadeniu sa ľahšie pohybujú po vode. Okrem toho si vyberte windsurfingovú dosku typu dinghy, t. j. s plutvou umiestnenou v strede paluby. Vďaka tomu bude zariadenie ešte stabilnejšie, čo z neho robí bezpečnú voľbu pre začiatočníkov.Akým vybavením na surfovanie sa oplatí
vybaviť?Doska nie je jedinou súčasťou windsurfingového vybavenia. Budete potrebovať aj plachtu, ktorá vám umožní zachytiť vietor a všetko bezpečne ovládať. Okrem toho sa vám bude hodiť aj hrazda, ktorá odľahčí vaše ruky a zároveň pridá plachte váhu vášho tela.
Je tiež dobré vybaviť sa potrebným neoprénovým oblečením (oblečenie, ponožky, kukla, čiapka alebo neoprénové topánky), ktoré vás ochráni pred nárazmi vetra a poskytne vám pohodlie pri plávaní. Vztlaková vesta vás ochráni v prípade nekontrolovaného pádu do vody. Z výbavy budete určite potrebovať obal na windsurfingovú dosku, aby sa vaše vybavenie počas prepravy a skladovania nepoškodilo. Ak sa rozhodnete zaobstarať si nafukovaciu windsurfingovú dosku, je dobré mať so sebou opravárenskú súpravu, aby ste mohli svoje vybavenie rýchlo opraviť.
Zobraziť viac Zobraziť menej