Obsah:
Kempovanie vám umožní stráviť voľný čas v prírode, zažiť nezabudnuteľné dobrodružstvá a prespať v stane uprostred lesa. Ešte nikdy ste neboli v kempe, ale chceli by ste zažiť čaro tejto formy rekreácie? V našom sprievodcovi – kempovanie pre začiatočníkov nájdete zoznam základných vecí do prírody a tipy na prípravu kempovania.
Predtým, ako si začnete baliť batoh, stan, oblečenie, zásoby a ďalšie vybavenie na kempovanie, určte, kam konkrétne chcete ísť – do ktorej časti krajiny, do akého terénu (les, jazero atď.), ako sa tam dostanete a ako dlho chcete výlet mimo mesta trvať. Lokalita, doprava a dĺžka pobytu majú veľký vplyv na to, čo by ste mali zahrnúť do batožiny a aké formality možno budete musieť vybaviť, aby vaša dovolenka neobsahovala nečakané prekážky. Ak sa môžete do cieľa dostať autom/kamperom, ste prakticky limitovaní len množstvom miesta vo vašom vozidle. Keď sa však stretnete s turistika s turistický batoh , potom sa oplatí pristupovať k veľkosti svojho vybavenia so zdravým rozumom a vyberať si len skutočne nevyhnutné veci, aby vám zbytočná hmotnosť nesťažila alebo dokonca neznemožnila dosiahnutie cieľa, napr. v horách. Záleží tiež na tom, koľko ľudí sa chystá kempovať a aké ročné obdobie bude v tom čase. Na dovolenku sa budete baliť inak jednodňové kempovanie s deťmi organizované v lete, a čo všetko budete potrebovať na niekoľkodňové stanovanie s priateľmi koncom jesene.
Najlepšie miesto na kempovanie Napríklad tienistá čistinka alebo miesto mimo domácností (aby sa zabránilo návštevám náhodných návštevníkov). Vyberte si rovnú trávnatú plochu bez kameňov, konárov, ihličia a koreňov, ktoré by mohli poškodiť stan alebo spôsobiť nepohodlie pri spaní. Stanujte len na miestach na to určených alebo na miestach, kde sa môžete zdržiavať so súhlasom vlastníka príslušného pozemku.
Kemping je prvé miesto, ktoré vám zvyčajne napadne, keď sa rozhodnete ísť kempovať. Stačí si v dostatočnom predstihu (najmä v hlavnej sezóne) rezervovať pozemok pre stan/karavan/obytný príves a mať prístup k sociálnym zariadeniam (sprchy, toalety atď.) za poplatok.
Ak však snívate o stanovanie „vo voľnej prírode“, potom musíte vedieť, že v Poľsku je to v prírodných rezerváciách a národných parkoch zakázané. V lesoch je kempovanie možné len na miestach, ktoré na tento účel osobitne určil lesný inšpektorát. Podrobné informácie a mapu oblastí na táborenie cez noc nájdete na webovej stránke Štátnych lesov a v programe „Zanocuj v lese“. Navyše, ak sa chystáte v lese táboriť, musíte to oznámiť lesnému úradu, ktorý má danú oblasť na starosti, aspoň dva pracovné dni vopred:
vo viac ako 9 osobách;
viac ako dve noci;
v skupine viac ako 9 osôb a na viac ako dve noci.
Na plážach, napr. v Štetíne, je prísne zakázané stavať stany na dunách a útesoch. V iných lokalitách na pobreží Baltského mora sa môže vyžadovať osobitné povolenie. Pri výbere kempingová oblasť, nezabúdajte, že pole alebo les môže byť aj v súkromnom vlastníctve a na táborenie na ňom je potom potrebné povolenie vlastníka.
Stan je povinnou výbavou na každom kempovaní. Poskytuje miesto na odpočinok po náročnej celodennej túre a je útočiskom pred nepriaznivým počasím alebo nezvanými hosťami (hmyzom alebo lesnou zverou). V letných mesiacoch sa môžete rozhodnúť pre spanie v hojdacej sieti. V tomto prípade sa oplatí vybaviť sa aj vodotesným plachta s upevňovacími lanami (tzv. bivakovacia plachta alebo plachta), ktorá po zavesení na hojdaciu sieť poskytuje dodatočný úkryt pred dažďom. Praktizujúci prežitie alebo bushcraft použiť ho ako alternatívu stanu.
Veľkosť stanu na kempovanie Zhodnite sa s počtom osôb, ktoré v ňom budú nocovať, s množstvom batožiny a so spôsobom cestovania (autom alebo pešo). Ak sa chystáte stanovať autom, hmotnosť a veľkosť stanu nebudú problémom. Na stránke rodinné kempovanie Hodiť sa vám bude špecializovaný model pre viac osôb, ktorý má napríklad dve oddelenia, aby mali rodičia a deti k dispozícii oddelené izby, ako aj veľkú a priestrannú predsieň a oddelený priestor pre kuchyňu. Keď si vyberiete jedno alebo viac miest na kempovanie a budete sa presúvať pešo alebo na bicykli, vyberte si menší a ľahší, Stan iglu pre 2 alebo 3 osobyo ktoré sa zmestia do batohu alebo sa dajú pripnúť.
Pri výbere stanu venujte pozornosť materiálu – najmä plachta a podlaha by mali byť odolné voči vlhkosti a vode (vodotesné do vodného stĺpca aspoň 1 500 – 2 000 mm), ohňu, ako aj oderu a roztrhnutiu. Dôležité sú aj vetracie otvory, ktoré zabezpečia dostatočnú cirkuláciu vzduchu a odvod vlhkosti, alebo počet vchodov (dva sú užitočné, ak je v stane viac táborníkov). Dôležitú úlohu zohráva farba stanu – rozhodnite sa pre tlmené farby, ako je khaki, tmavozelená alebo olivovo zelená, ktoré nebudú vyčnievať a priťahovať zvieratá, hmyz alebo iných návštevníkov.
V spoločnosti Sportano nájdete širokú ponuku
kempingové a trekingové stany od 1 do 8 miest na sedenie od popredných výrobcov kempingového vybavenia, ako sú: Coleman, Thule, Salewa, Outwell, Nash Tackle, Vango alebo VAUDE.Komfort a tepelnú ochranu zaručuje okrem stanu aj spací set, ktorý pozostáva z:
spací vak alebo turistická deka;
samonafukovacia podložka/matrac/koberec;
cestovný vankúš – penový alebo nafukovací.
Spací vak vyberte si podľa ročného obdobia, v ktorom kempujete. V teplejšom počasí bude dobrou voľbou ľahký model letného typu alebo tzv. obálka, ktorá môže fungovať ako prikrývka (stačí ju rozopnúť). Optimálne pohodlie bez ohľadu na to, či budete stan v prechodnom období alebo v chladnejšom lete poskytne trojsezónny spací vak (napr. typ múmie). Výber spacieho vaku ovplyvňuje aj klíma – na vlhkých miestach je najlepšia syntetická verzia, zatiaľ čo v suchých alebo chladných podmienkach sa oplatí zvoliť model plnený páperím.
Samonafukovacia podložka, matrac alebo matrac bude slúžiť ako izolačná vrstva od zeme. Keď na ňu položíte spací vak, ochránite sa pred prechladnutím a zvýšite komfort ležania na nerovnom teréne.
Príprava jedla v kempe by nemala byť príliš náročná, pretože väčšina takýchto kempov ponúka spoločnú kuchyňu alebo sa nachádza v blízkosti stravovacích zariadení. Voliteľné gril a turistická chladnička (na mrazené náplne do chladničky – víkendová verzia alebo na elektrinu – pripojená napr. na autobatériu), ktoré vám umožnia vziať si so sebou čerstvé potraviny namiesto konzervovaných. Ak sa však rozhodnete táboriť mimo civilizácie, budete potrebovať predovšetkým turistický varič a kartuša, na varenie vody na kávu/čaj alebo lyofilizované turistické potraviny. Nevyhnutné sú tieto informácie sada turistického riadu a príborov.
Môžete si vybrať z viacerých modelov turistických sporákov vrátane jedno- alebo dvojhorákových modelov, ktoré vyžadujú pripojenie plynovej kartuše, horákových a piezoelektrických modelov., na pevné palivo, elektrické alebo vlastné plynový horák (Je vhodný na krátke výlety a keď máte v batohu málo miesta). Kartuša, t. j. nádoba naplnená plynom, môže byť naskrutkovaná, vybavená skrutkovým spojením alebo naplnená kartušou.
Dôležité: Zapnutý turistický varič musí byť pod stálym dohľadom. V lese je zakázané používať toto zariadenie na rašeline, vo vysokej tráve, na vresoviskách, v mladých stromoch a v korunách stromov s výškou koruny menšou ako 5 m. Nezabudnite, že táboráky sa môžu zakladať len na vyhradených miestach.
Najlepšími možnosťami na
kempovanie sú turistické príbory Opakovane použiteľné pomôcky, ktoré sú nielen odolné, ale aj veľmi málo vážia. Môžete si vybrať lyžicu s vidličkou alebo 3 v 1, ktoré pozostávajú z lyžice, vidličky a noža. Miska je užitočná, turistický hrnček litrový hrniec, v ktorom sa dá v prípade potreby variť voda na ohni alebo na variči, panvica (napr. s priemerom 22 cm) a hrniec alebo kotlík.Aby bol vyššie uvedený zoznam kempingových potrieb kompletný, zahrňte doň veci ako:
doklady a peňaženka;
turistické svetlo/čelová lampa s náhradnými batériami;
navigácia GPS;
turistická mapa;
powerbank;
nabíjačka telefónu;
multifunkčný vreckový nôž (multitool);
lekárničku, ktorá obsahuje okrem iného: sadu náplastí a obväzov, sterilné obväzy, dezinfekčné prostriedky, NRC fóliu (tepelnú prikrývku), lieky proti bolesti, lieky proti hnačke a zvracaniu a lieky na denné použitie, repelenty proti kliešťom a komárom, pinzetu, nožnice, latexové rukavice,
cestovné puzdro na toaletné potreby;
rýchloschnúci uterák z mikrovlákna;
turistická sprcha;
zapaľovač/zápalky/uhlie;
cestovný filter na vodu alebo čistiace tablety;
paracordové lano – možno ho použiť napríklad ako lano na sušenie bielizne alebo na pripevnenie turistickej sprchy;
mys;
vrecia na odpadky (užitočné nielen na čistenie, ale aj na mokré alebo špinavé oblečenie alebo na ochranu obsahu batohu pred premočením).
Organizovanie prvého kempovania v živote môže byť časovo náročné, ale určite to bude veľká zábava a skvelá skúsenosť, vďaka ktorej budete s každým spánkom v stane ešte lepšie pripravení na rôzne situácie. Pred cestou si na papier, do mobilnej aplikácie so zoznamom úloh alebo do tabuľky v programe Excel napíšte zoznam nevyhnutného kempingového vybavenia, príslušenstva a pomôcok, aby ste sa mohli podľa toho zbaliť. Nezabudnite sa uistiť, že miesto, kde chcete táboriť, je na to vhodné. Ak ste našli ideálne miesto na ubytovanie v stanoch, a nachádza sa na súkromnom pozemku alebo na pozemku verejného orgánu/inštitúcie, kontaktujte správcu, aby získal príslušné povolenie.