Ako si vybrať správnu asfaltovú bežeckú obuv?

Sylwia Stwora-Petela 24.04.2024

Behanie po spevnenom povrchu je obľúbený spôsob, ako si udržať kondíciu a užívať si outdoorové aktivity. Kľúčom k maximálnemu pohodliu, výkonu a ochrane kĺbov pri tréningu v meste je správna asfaltová bežecká obuv. V tejto príručke sa dozviete, prečo sú tlmenie a priedušnosť dôležitými faktormi pri bežeckej obuvi na tvrdý povrch, akú úlohu zohráva medzipodrážka a vnútorná podrážka a ako sa líši outdoorová bežecká obuv od obuvi na tréning na asfalte.

Obuv na behanie po tvrdom povrchu sú navrhnuté špeciálne pre potreby bežcov, ktorí uprednostňujú tréning na asfalte, betóne, dlažbe, silne zhutnenej zemi alebo inom tvrdom podklade. Ich hlavným účelom je poskytnúť čo najlepšiu ochranu kĺbov a svalov, odpruženie, stabilitu a pohodlie, aby ste mohli trénovať alebo súťažiť o životné rekordy v pouličnom behu v pohodlí a bezpečí. Bežecká obuv do tvrdého terénu sa vyznačuje minimalistickým dizajnom, zvyčajne rovnou podrážkou s vysokou priľnavosťou na rovnom, rovinatejšom teréne a vysokým tlmením, ktoré pohlcuje nárazy vznikajúce pri dopade nohy na tvrdý podklad. Okrem toho môže mať obuv podrážku v tvare kolísky, ktorá sa prispôsobuje pohybom nohy bežca, polstrovanú pätu na lepšiu stabilitu nohy a gumovú špičku určenú na ochranu prstov pred nárazmi na tvrdom povrchu.

Obuv na behanie po asfalte a outdoorová bežecká obuv (napr. lesné cesty, horské chodníky) sa líšia konštrukciou a funkčnosťou, pretože musia spĺňať požiadavky typické pre daný typ povrchu. Hlavné rozdiely medzi týmito typmi bežeckej obuvi: 

  • behúň – bežecká obuv na tvrdé povrchy má hladší dezén, zatiaľ čo trailová obuv pre bežcov na lyžiach má podrážku s agresívnym dezénom s množstvom drážok rôznej šírky a hĺbky, ktoré poskytujú lepšiu priľnavosť na nerovnom a blatistom teréne; 
  • odpisy – Asfaltová bežecká obuv má lepšie odpruženie vzhľadom na to, že tvrdý povrch vytvára väčšie nárazové sily, ktoré môžu byť škodlivé pre chodidlá, kolená a členky. Terénna bežecká obuv má tiež tlmenie, ale je nižšie, pretože nerovný terén prirodzene tlmí nárazy; 
  • stabilizácia – Beh v teréne si často vyžaduje väčšiu stabilitu kvôli mnohým nerovnostiam, kameňom, koreňom a iným prekážkam, ktoré treba pri behu prekonávať. Preto bežecká obuv pre tých, ktorí uprednostňujú lesné alebo horské terény, zvyčajne ponúka lepšiu podporu klenby a ďalšie stabilizačné prvky, ako sú gumové výstuhy v oblasti prstov, ktoré chránia pred nárazmi napríklad na skaly, kamene alebo korene; 
  • materiál – Bežecká obuv Tarmac je vyrobená z priedušných a ľahkých materiálov, ktoré podporujú rýchlosť a odozvu. Na druhej strane, trailová obuv si musí poradiť so širokou škálou povrchov a prekážok, preto sa na podrážky používajú odolné gumové zmesi a zvršky sú vyrobené z tuhších materiálov odolných voči poškodeniu; 
  • vodotesné – outdoorová bežecká obuv má zvyčajne špeciálne membrány, ktoré poskytujú ochranu proti vode a vlhkosti (napr.. Gore-Tex®) Na úkor menšej priedušnosti. Sú tiež vyrobené z rýchloschnúcich materiálov pre maximálne pohodlie. Topánky na tréning mestského behu nevyžadujú membrány ani iné technológie, ktoré by zvýšili ich odolnosť voči náročným poveternostným podmienkam. 

Na čo sa zamerať pri výbere bežeckej obuvi na tvrdý povrch? 

Asfalt nemá prirodzenú absorpciu nárazov, takže pri behu sú vaše nohy vystavené značným nárazovým silám, ktoré môžu negatívne ovplyvniť vaše kĺby a svaly. Aby ste sa vyhli takýmto situáciám a ochránili svoje chodidlá, členky a kolenné kĺby pred nadmerným zaťažením, musí bežecká obuv na tvrdý povrch poskytovať primeranú úroveň tlmenia. To však nie je jediný určujúci faktor dobrej bežeckej obuvi pre tento typ terénu. Dôležitá je aj podrážka a medzipodrážka, ako aj materiál zvršku obuvi.

Odpisy 

Už sme spomínali, že bez odpruženia vám pravidelný tréning spôsobí bolesť a vystaví vaše chodidlá, členky a kolená riziku rôznych zranení alebo úrazov. Platí to najmä vtedy, ak ste začínajúci bežec, ak máte nadváhu, ak sa vraciate po dlhšej prestávke alebo ak máte tendenciu dopadnúť ťažkým chodidlom v dôsledku nesprávnej techniky behu. Vhodné odpruženie v asfaltovej bežeckej obuvi vám pomôže udržať väčšiu stabilitu a rovnováhu pri behu. Vďaka tomu sa môžete pohybovať efektívnejšie a zlepšiť svoj výkon, pretože neplytváte energiou na absorbovanie nadmerných otrasov. Zvýšená flexibilita navyše zlepší pohodlie počas dlhých bežeckých tréningov. V závislosti od vašich osobných preferencií, pokiaľ ide o úroveň odpruženia, biomechaniku chodidla a techniku behu, sa môžete rozhodnúť pre viac alebo menej drop, t. j. rozdiel medzi hrúbkou podrážky v oblasti päty a prednej časti chodidla (udáva sa v mm). Ak ste bežec, ktorý uprednostňuje úder na pätu, vyberte si vyšší drop, a naopak, ak beháte na strednej časti chodidla alebo na prednej časti chodidla, výhodnejší by bol nízky alebo dokonca nulový drop.

Jednu z novších foriem odpruženia ponúka značka Saucony. Odpisy PWRRUN vyznačuje sa svojou citlivosťou a mäkkosťou, takže si dobre poradí s akýmkoľvek tvrdým pristátím na akomkoľvek povrchu. Značka Under Armour ponúka odpruženie UA HOVR™, ktorá navyše vracia energiu pri kontakte chodidla s povrchom, čo umožňuje efektívnejší a účinnejší beh. Na druhej strane, v asfaltovej bežeckej obuvi od Nike nájsť ľahké a odolné odpruženie Zoom Air, ktorá okrem tlmenia nárazov umožňuje lepší cit pre zem a poskytuje vysokú oporu pri rýchlej zmene smeru.  

Podrážka 

Dobrá asfaltová bežecká obuv má rôzne dezény alebo tvarované drážky, ktoré pomáhajú zvýšiť priľnavosť na tvrdom povrchu. Vysoká úroveň priľnavosti je kľúčová na zabezpečenie vysokej stability a istého kroku pri behu. Podrážka bežeckej obuvi na asfalt, betón alebo dlažbu musí byť vyrobená z materiálov odolných voči oderu. Dobrou voľbou bude kvalitná guma, ktorá je navyše odolná voči UV žiareniu a poveternostným podmienkam.  

Ďalším dôležitým aspektom je flexibilita, ktorá umožní prispôsobiť sa pohybu chodidla pri behu. Flexibilná podrážka umožňuje chodidlu prirodzene sa ohýbať a ohýbať, čo zvyšuje pohodlie a efektivitu behu. Zároveň by mala byť dostatočne tuhá, aby poskytovala stabilitu a ochranu pred nadmerným pohybom chodidla. Pevná, ale ľahká a flexibilná podrážka vám umožní behať v danej obuvi niekoľko sezón, čím sa zabezpečí maximálna životnosť obuvi.  

Napríklad značka Salomon vo svojich asfaltových bežeckých topánkach dodáva 3D Advanced Chassis™ – technológia na zlepšenie stability vďaka špeciálnej konštrukcii rámu podrážky. Predná časť obuvi je mäkká a pružná, zatiaľ čo oblasť členku tu bola dodatočne spevnená. Zatiaľ čo Nike používa napr. Waffle Pistons – protišmyková podrážka s vafľovým dizajnom (špeciálne panely sú rozmiestnené na strategických miestach), ktorá zlepšuje pocit z pôdy. 

Medzipodrážka 

Medzipodrážka v obuvi pre bežcov, ktorí uprednostňujú tvrdý podklad, by mala byť dobre tvarovaná, aby zaručila nohe primeranú oporu a pruženie pre lepšiu stabilitu a menšiu únavu, najmä počas dlhých behov. Môže byť vyrobená z EVA alebo PU pena (polyuretán). Oba materiály sú ľahké, odolné a poskytujú primerané odpruženie.  

Stabilita je dôležitým aspektom bežeckej obuvi na tvrdé povrchy, preto mnohé modely bežeckej obuvi ponúkajú dodatočnú podporu klenby chodidla a bočnú stabilizáciu, aby sa zabezpečila správna poloha chodidla pri behu. To pomáha udržiavať rovnováhu a znižuje riziko zranenia napríklad pri nadmernom krútení. Napríklad značka Asics používa technológiu Trusstic, SalomonEndoFit™, a New Balance – FreshFoam

Priedušnosť 

Beh na tvrdom povrchu môže viesť k väčšiemu poteniu nôh, preto sa bežecká obuv na asfalt alebo betón vyrába z priedušných materiálov, ktoré zabezpečujú vysokú priedušnosť. To sa prejavuje v lepšej ventilácii chodidla a znížení vlhkosti, čo v konečnom dôsledku prispieva k väčšiemu pohodliu pri behu. Najčastejšie je vrchná časť obuvi vyrobená z priedušnej tenkej sieťoviny, takže aj počas veľmi horúcich dní zostávajú nohy suché a chladné.

Na správne určenie veľkosti pánskej a dámskej asfaltovej bežeckej obuvi je dôležité začať meraním oboch chodidiel. To platí nielen pre ľudí, ktorí si kupujú svoj prvý pár bežeckých topánok, ale aj pre bežcov, ktorí prechádzajú zo svojho súčasného modelu na nový. Dôvodom sú zmeny, ktoré môžu v priebehu času nastať v samotnom chodidle, ako aj skutočnosť, že výrobky od rôznych výrobcov môžu mať rôzne veľkosti.  

Na zmeranie dĺžky chodidla budete potrebovať krajčírsky meter, papier a pero/ceruzku. Postavte sa nohami na papier a oprite sa pätami o stenu. Obkreslite obe chodidlá a zmerajte vzdialenosť medzi pätou a špičkou najdlhšieho prsta. Výsledok porovnajte s tabuľkou veľkostí vybranej značky.  

Pri skúšaní konkrétneho modelu nezabudnite na koniec dňa alebo po dlhej prechádzke – vaše nohy budú vtedy mierne opuchnuté (rovnako ako pri behu), čo umožní presnejšie prispôsobenie. Skúste si vyskúšať bežeckú obuv cez ponožky, v ktorých plánujete trénovať.Keďže niektorí ľudia majú jednu nohu väčšiu, vyskúšajte si obidve topánky a nájdite si pár, ktorý sa hodí na vašu väčšiu nohu. Ak nosíte špeciálne ortopedické vložky, napríklad ortopedické vložky, zohľadnite ich aj pri skúšaní. 

Uistite sa, že máte v oblasti prstov na nohách voľnú dĺžku nechtov – mali by ste mať možnosť voľne pohybovať prstami na nohách (vyhnete sa tak napríklad vzniku pľuzgierov alebo strate nechtov). Šírka bežeckých topánok by mala byť priliehavá, ale mala by umožňovať určitý priestor pre pohyb chodidla bez toho, aby ich trieštila alebo stláčala. Pozornosť venujte aj prispôsobeniu okolo päty, aby ste zabránili pohybu topánky hore a dole. 

Bez ohľadu na to, či práve začínate behať na tvrdom povrchu, alebo už máte za sebou účasť na polmaratónoch alebo maratónoch, správny dámska a pánska asfaltová bežecká obuv nájdete na adrese Sportano.sk. V našej ponuke pre bežcov sme zhromaždili rôzne modely podporené inovatívnymi technológiami z hľadiska tlmenia, stabilizácie alebo konštrukcie zvršku, medzipodrážky a podrážky od značiek, ako sú: Mizuno, Nike, Saucony, New Balance, Brooks, HOKA, On Running, PUMA alebo ASICS.  

Odporúčané produkty