Ako si vybrať šnorchlovaciu masku? Rady pre začiatočníkov

Sylwia Stwora-Petela 16.08.2024

Šnorcholovanie je pre mnohých vášňou, ktorá im umožňuje spoznávať morský svet bez potreby ponárať sa do hĺbok. Avšak, aby ste sa z tejto aktivity mohli tešiť, nevyhnutnosťou pre vás bude šnorchlovacia maska. Práve ona rozhodne o pohodlí, viditeľnosti a celkovej radosti z objavovania podvodnej fauny a flóry. Poradíme vám, aké sú typy masiek na potápanie, čomu venovať pozornosť pri výbere tohto vybavenie a ako správne prispôsobiť masku tvári.

Šnorchlovacia maska používateľovi zaručuje dobrý výhľad pod vodou a umožňuje voľné dýchanie cez na to určený šnorchel bez toho, aby ste sa museli vynárať, pričom nos budete mať chránený. Okrem dýchacej trubičky sa maska na potápanie tesne pod hladinou vody skladá z niekoľkých základných elementov, ktoré zaručujú pohodlie pri používaní a bezpečnosť v priebehu objavovania sveta pod vodou.

Sklo potápačskej masky so šnorchlom (ináč nazývané okienko) je vyrábané z odolného skla alebo polykarbonátu, chráni oči pre podráždením (spôsobeným kontaktom napr. so slanou morskou vodou) a zaručuje široké zorné pole pri potápaní.

Masky na šnorchlovanie sú vybavené aj remienkom s reguláciou dĺžky, ktorý je zodpovedný za jej udržania na jednom mieste a silikónovou lícnicou, ktorá lemuje okraje masky. Jej úlohou je zaručenie dokonalého tesnenia medzi tvárou a krytom, čo umožňuje zabrániť prieniku vody dovnútra. Tesnenie je vyrobené z mäkkého a pružného materiálu, najčastejšie zo silikónu, ktorý sa prispôsobí tvaru vašej tváre.

Na trhu sú dostupné rôzne modely masiek na šnorchlovanie – od klasických cez modely full face, až po masky pre deti, vďaka čomu môžete svoj výber prispôsobiť individuálnym potrebám a preferenciám. Treba pamätať, že masky na šnorchlovanie pre deti sú menšie, aby sa lepšie prispôsobili tvári a potrebám najmenších milovníkov ponárania. Toto sú najdôležitejšie črty základných typov potápačských masiek so šnorchlom.

Tradičná maska na šnorchlovanie

Je to najčastejší typ masky na šnorchlovanie, vhodný pre začiatočníkov, ako aj skúsených milovníkov podvodných dobrodružstiev. Tradičná maska na šnorchlovanie má jedno sklené a jedno polykarbonátové okienko, ktoré pokrýva oči, nos a časť tváre, pričom zaručuje široké zorné pole. Častokrát má silikónový alebo gumený rám, ktorý zaručuje príslušné utesnenie a pohodlie pri nosení, a má aj nastaviteľný remienok umožňujúci precízne prispôsobenie k rôznym veľkostiam hlavy. Tradičná maska na potápanie si vyžaduje použitie dýchacej trubičky, ktorú používateľ drží v ústach. Takáto konštrukcia spôsobuje, že v priebehu potápania musíte dýchať len cez ústa.

Celotvárová maska

Celotvárová potápačská maska typu full face zakrýva celú tvár, čím zaručuje väčšie pohodlie a efektívnejšie dýchanie. Má osobitné komory pre ústa a nos, a jej integrálnu časť tvorí šnorchel. Vďaka celotvárovej konštrukcii tento typ masky poskytuje lepšie utesnenie a maximálne znižuje riziko vniknutia vody do očí. Celotvárové masky si často vyberajú začínajúci nadšenci potápania, pretože uľahčujú dýchanie nosom. Ponúkajú tiež väčšie pohodlie a ľahšie sa používajú, pretože nevyžadujú použitie ďalšej dýchacej trubice.

Aby ste mohli vybrať šnorchlovaciu masku pre dieťa alebo dospelého, ktorá by bola dokonale prispôsobená jeho individuálnym potrebám a preferenciám, pri jej nákupe venujte pozornosť takým elementom, ako:

  • okienko,
  • rozsah poľa videnia,
  • rám a lícnicu,
  • upevňujúci remienok a systém regulácie,
  • šnorchel.

Okienko

Okienko je časť, cez ktorú môžete pozorovať koralové útesy, ryby a rastliny pod vodou. Môže byť vyrobené zo skla (zvyčajne tvrdeného) alebo polykarbonátu. Malo by byť umiestnené tak, aby ste sa mohli voľne pozerať okolo seba, bez obmedzenia viditeľnosti, a malo by byť bez škrabancov alebo vzduchových bublín. Viditeľnosť pod vodou môžu narušiť aj tie najmenšie nečistoty. Šnorchlovacie masky sa dodávajú s jednoduchými alebo dvojitými (delenými) sklami.

Zorné pole

Venujte pozornosť zornému poľu, ktoré maska poskytuje – čím je širšie, tým lepšie, pretože vám umožní viac vidieť. V prípade klasickej potápačskej masky sa odporúča vybrať si model s predĺženým spodným rámom alebo s prídavnými bočnými okienkami na tento účel.

Rám a lícnica

Rám drží šošovky na svojom mieste a zabezpečuje, aby maska pevne a tesne sedela na tvári. Je vyrobený z plastu, aby bol pohodlný, a je odolný voči pôsobeniu morskej vody.

Lícnica je na druhej strane umiestnená medzi rámom a tvárou používateľa a zvyčajne je vyrobená z mäkkého silikónu. Jej účelom je udržať masku vzduchotesnú a zabrániť vniknutiu vody. Odporúča sa vybrať si priehľadnú lícnicu, pretože poskytuje širšie zorné pole a prepúšťa viac svetla, na rozdiel napríklad od čiernej.

Upevňujúci remienok

Upevňovací remienok umožňuje, aby maska zostala na tvári. Zvyčajne je to nastaviteľný popruh zo silikónu alebo plastu, ktorý umožňuje prispôsobiť masku rôznym veľkostiam hlavy. Nastavenie remienka by malo byť jednoduché a rýchle, aby sa dalo presne prispôsobiť individuálnym parametrom a potrebám.

Dýchacia trubica

Tradičné masky na šnorchlovanie používajú samostatnú dýchaciu trubicu, ktorá sa drží v ústach, preto je nevyhnutné, aby bol náustok šnorchla správne nasadený. Mal by optimálne sedieť na ďasnách, aby nespôsoboval nepohodlie a nebránil dýchaniu. Okrem toho je dobré, aby bol šnorchel vybavený automaticky sa uzatvárajúcim ventilom, ktorý zabráni vniknutiu vody dovnútra.

Maska na šnorchlovanie, ktorá dobre sedí na tvári zaručí pohodlie a bezpečnosť pri nosení, ako aj dokonalé tesnenie, ktoré minimalizuje riziko prieniku vody do oblasti očí a nosa. To umožňuje sústrediť sa na podvodné objavovanie a neobávať sa nepríjemného pretekania alebo nepohodlia.

Uvádzame niekoľko krokov, vďaka ktorým masku správne prispôsobíte:

  • vyberte si vhodnú veľkosť – maska ma priliehať k tvári, ale nemala by byť príliš tesná, aby nebola nepohodlná, ani príliš voľná – vtedy bude dovnútra prenikať voda. Aby ste zistili, či maska dobre sedí, nasaďte si ju na tvár, bez toho, aby ste si upevnili remienok – správne nasadená maska vám pri predklone nespadne. Ak pri nasadení masky na tvár nasávate vzduch nosom a zároveň ju nemôžete rukami stiahnuť späť, znamená to, že bude pod vodou primerane tesná. Okrem toho by vám okienko malo zakrývať oči a nos, a lícnica by vám mal tesne priliehať k tvári.
  • nastavte upevňujúci remienok – nastavte dĺžku remienka tak, aby maska pevne sedela na tvári, ale netlačila. Naregulujte ho tak, aby vám pohodlne sedela, ale aby stále dostatočne tesnila. Skontrolujte, či je remienok rovnomerne rozložený na oboch stranách hlavy a nevytvára žiadne ohyby alebo slučky, ktoré by mohli spôsobiť nepohodlie;
  • skontrolujte viditeľnosť – nasaďte si masku a skontrolujte si zorné pole vertikálne aj horizontálne. Mali by ste voľne vidieť, čo sa deje okolo vás, bez obmedzenia alebo skreslenia. Ak máte pocit, že je vaša viditeľnosť obmedzená, je možné, že maska zle sedí alebo sú šošovky príliš blízko vašich očí;
  • skontrolujte tesniacu lícnicu – uistite sa, že sa hodí k tvaru vašej tváre. Mala by rovnomerne priliehať k pokožke, bez medzier alebo priestorov, ktoré by mohli prepúšťať vodu. Okrem toho by lícnica nemala byť prehnutý – aj najmenšia deformácia môže spôsobiť únik vody;
  • uistite sa, že môžete voľne dýchať – uistite sa, že môžete voľne dýchať – ak používate tradičnú masku so samostatným šnorchlom, skontrolujte, či vám trubica dobre sedí v ústach. Mala by byť pohodlná a nemala by spôsobovať nepríjemné pocity pri dýchaní. Taktiež by váš nos nemal tesne priliehať k lícnici, pretože sa vám bude ťažšie dýchať do masky.

Nezabudnite, že prispôsobenie masky na šnorchlovanie je individuálne a môže sa líšiť v závislosti od modelu a tvaru vašej tváre. Je dôležité, aby ste sa pri nosení a šnorchlovaní cítili pohodlne a sebaisto.

Na záver možno zhrnúť, že maska na šnorchlovanie je nenahraditeľným doplnkom pre každého, kto chce objavovať tajomstvá podmorského sveta a zažívať nevšedné dobrodružstvá v otvorených vodách. Ak vezmete do úvahy vyššie uvedené faktory, bude pre vás jednoduchšie nájsť si masku na šnorchlovanie, ktorá vám poskytne nielen pohodlie a bezpečnosť, ale aj nezabudnuteľné zážitky pri objavovaní morí a oceánov. Uistite sa, že maska je vyrobená z kvalitných materiálov, ktoré sú trvácne a odolné voči poškodeniu. Snažte sa vybrať si vybavenie od renomovaných výrobcov, ako sú Cressi, AQUA-SPEED, Mares, Aqualung, TUSA alebo AQUASTIC. Najlepšie masky na šnorchlovanie pre deti a dospelých nájdete v rozsiahlom sortimente určenom na vodné športy na stránkach Sportano.sk.

Viac si o šnorchlovaní si prečítate v článku: Šnorchlovanie – čo je to, ako začať.

Odporúčané produkty