Obsah:
Šnorchlovanie je vhodnou aktivitou pre tých, ktorých fascinuje pozorovanie podmorského sveta. Nevyžaduje si špecializované kurzy ako potápanie. Všetko, čo potrebujete, je schopnosť plávať a správne vybavenie. Zistite, čo je šnorchlovanie a ako začať so šnorchlovaním.
Šnorchlovanie je vlastne plávanie na hladine vody, ale s tvárou ponorenou pod vodou. Názov pochádza z anglického snorkel alebo šnorchel. So správnym vybavením, ako je maska a šnorchel (známy aj ako šnorchel), môžeme počas plávania pozorovať podmorský svet. Keďže maska chráni oči pred kontaktom s vodou, môžete ich mať neustále otvorené a pohodlne sledovať vodu. Na druhej strane šnorchel umožňuje dýchať tvárou pod vodou – jednu časť šnorchla držte v ústach a druhú nad vodnou hladinou.
Šnorchlovanie je aktivita, ktorá nie je vekovo obmedzená – môžu si ju užiť deti aj dospelí všetkých vekových kategórií. Samozrejme, deti by mali byť pri šnorchlovaní pod dohľadom dospelých. Nie je potrebný žiadny špeciálny výcvik ani výnimočná fyzická kondícia. Hoci je plávanie pri šnorchlovaní užitočná zručnosť, v plytkej vode nie je nevyhnutná. Amatérske šnorchlovanie si nevyžaduje špeciálne zručnosti, schopnosti ani fyzickú kondíciu, ale nemali by ste sa rozhodovať šnorchlovanie s akýmikoľvek zdravotnými problémami. Aj obyčajné prechladnutie, ktoré zhoršuje dýchanie, môže nielen sťažovať šnorchlovanie, ale môže byť nebezpečné aj pri plávaní.
Šnorchlovanie má mnoho výhod a nevyžaduje si drahý kurz ani špecializované vybavenie. Okrem fascinujúcich pohľadov na podmorský svet, ktoré sa nám naskytnú, nám šnorchlovanie môže priniesť veľké potešenie a relaxáciu. Ponorenie do vody, ľahká fyzická námaha a pohľady, ktoré upokojujú zmysly, vytvárajú ideálnu atmosféru na relaxáciu a oddych.
Na šnorchlovanie potrebujete predovšetkým masku, ktorá vám umožní zreteľne pozorovať podmorský svet. Jednoduché plavecké okuliare nestačia.
Šnorchlovacia maska by mali byť vyrobené z polykarbonátu. Po nasadení musí maska dobre zakrývať oči a nos – mala by sa dostatočne nasávať, aby pri ponorení tváre neprepúšťala vodu.Ďalšou nevyhnutnou súčasťou potápačského vybavenia je potrubie, ktorá vám umožní dýchať s tvárou pod hladinou vody. Ako sa naučíte správne dýchať ústami namiesto nosom, ktorý je v tom čase zakrytý maskou? Pred prvým pokusom o šnorchlovanie a vstupom do vody je dobré nacvičiť si dýchanie týmto spôsobom. Je ťažké okamžite prejsť na dýchanie ústami a výdychom. Prvé pokusy o dýchanie pod vodou je lepšie robiť v plytkej vode alebo v bazéne. Šnorchel by mal siahať 5 až 8 cm nad vodu.
Zoznam príslušenstva užitočného na šnorchlovanie zahŕňa aj.
plutvy . Mali by byť správne prispôsobené veľkosti a tvaru chodidla. Či je plutva správne prispôsobená, možno skontrolovať tak, že si ju nasadíte na bosú nohu a skúsite ju zhodiť kopom dopredu. Treba dodať, že príliš voľná plutva bude trieť o chodidlo alebo môže spadnúť a príliš tesná sa bude ťažko nasadzovať. Pre začiatočníkov sú vhodnejšie kratšie plutvy, pretože menej zaťažujú svaly a umožňujú lepšiu manévrovateľnosť pri plávaní.Ak vo vybranom šnorchlovanie miesto je teplé, jednoduché
plavky , Na chladnejšie dni je však lepšie zaobstarať si neoprénovú penu. Pomôže vám udržať správnu telesnú teplotu po dlhšiu dobu. Topánky do vody môžu byť užitočné na zníženie rizika, že vám budú nohy studené.Kvalitné masky, šnorchle, plutvy, topánky a súpravy na šnorchlovanie Od popredných výrobcov vybavenia pre vodné športy, ako sú: arena, Billabong, Cressi, AQUA-SPEED, Aqualung, AQUASTIC, JOBE, Mystic, O’Neill, ProWater, Quiksilver, Reima, sailfish, Speedo alebo TUSA, nájdete na adrese Sportano.sk.
Nezabudnite, že kľúčom ku krásnemu výhľadu, ale aj k bezpečnosti je výber vhodné miesto na začiatok šnorchlovania. Pre začiatočníkov sú najlepšie plytké, priehľadné vody s bohatým podmorským životom. Ideálne sú na to koralové útesy. Často je možné takto šnorchlovať počas zahraničných dovoleniek.
Po vstupe do vody skontrolujte tesnosť masky a hadičky ponorením tváre pod vodu. Na šnorchlovanie sa vyberte len vtedy, keď je vhodné počasie, ktoré zaručuje, že nebude pršať ani nedôjde k náhlym zmenám aury.
Základným pravidlom pre všetkých šnorchlistov je rešpektovať podmorský svet. Ničoho sa nedotýkajte, nieto ešte, aby ste si niečo brali so sebou. Najbezpečnejšie je plávať v skupine a navzájom sa sledovať. Vopred by ste si mali stanoviť bezpečnostné signály pre prípad, že sa počas šnorchlovania stane niečo zlé, napríklad pripláva nebezpečný morský živočích alebo plavca chytia kŕče. Je tiež ľahké sa udusiť vodou z trubice, ak je ponorená pod hladinou vody, a to sa často stáva začiatočníkom.
Šnorchlovanie sa dá v skutočnosti vykonávať takmer v každom type vodnej nádrže – v jazere, rieke, mori alebo oceáne. Deti sa rady hrajú v šnorchlovanie Dokonca aj v bazénoch, keď sledujete ostatných plavcov pod vodou. Obľúbené destinácie pre tých, ktorí si obľúbili šnorchlovanie, sú: Egypt, Malta a ostrovy Gozo a Camino, talianska Elba, známa svojimi čiernymi a červenými koralmi, alebo španielske Baleárske ostrovy. Ak sa niekto rád vyberie ďalej, oplatí sa ísť do šnorchlovanie do mexického Los Cabos za morskými korytnačkami, na Floridu za nádhernými koralovými útesmi alebo do Austrálie, kde vo vode vládne exotika.